piątek, 13 grudzień 2019 06:58

Split payment - ważne zmiany w płatności VAT dla przedsiębiorców

Split payment Split payment

Split payment w przepisach o VAT funkcjonuje od lipca ubiegłego roku, jednak do tej pory to płatnicy decydowali o tym czy płatności dokonują w mechanizmie tzw. podzielonej płatności. Od 1 listopada 2019 roku dla wielu z nich metoda ta będzie obowiązkowa.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy split payment zastosowanie znaleźć ma w sprzedaży usług i towarów, które wymienione zostały w załączniku nr 15 do ustawy o VAT w momencie, gdy wartość transakcji brutto przekroczy 15 tysięcy złotych lub równowartość tej kwoty. Dodatkowo sprzedawca i odbiorca muszą być podatnikami VAT.

Na czym w praktyce polega mechanizm podzielonej płatności? W tym przypadku zapłata kwoty odpowiadającej całości lub części kwoty VAT, która wynika z otrzymanej faktury, dokonywana jest na rachunek VAT. Ponadto, zapłata całości lub części kwoty, która odpowiada wartości sprzedaży netto wynikającej z danej faktury, dokonywana jest na rachunek w SKOK lub rachunek bankowy, dla jakich prowadzony jest rachunek VAT, bądź rozliczana będzie w inny sposób.

Na mocy nowych obowiązków, podatnicy VAT którzy sprzedają towary bądź świadczą usługi wymienione we wspomnianym załączniku oraz nabywcy tych usług i towarów, będą zobowiązani do posiadania firmowego rachunku bankowego. Bowiem dla prywatnych rachunków rozliczeniowo oszczędnościowych, nie można otworzyć rachunku VAT.

Co to oznacza dla sprzedawcy?

Tym samym podatnik VAT, który dokonuje sprzedaży wymienionych towarów lub usług i spełnia warunki do zastosowania split payment, będzie musiał na odpowiedniej fakturze wpisać adnotację „mechanizm podzielonej płatności”.

W momencie, gdy faktura tego oznaczenia nie będzie mieć, podatnik będzie mógł ją poprawić poprzez wystawienie faktury korygującej. Z kolei nabywca faktury, która takiego oznaczenia nie posiada, będzie mógł wystawić stosowną notę korygującą.

Co ciekawe, w momencie, gdy rozliczenie należności będzie mieć formę kompensaty, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności nie będzie stosowany (art. 108a ust. 1d ustawy o VAT). Wówczas na fakturze nie będzie musiała się znaleźć wspomniana adnotacja.

Jeśli podatnik VAT wystawi fakturę bez oznaczenia, a będzie mieć taki obowiązek, organ podatkowy ustali mu dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30% kwoty podatku z danej faktury. Opłata naliczana będzie od wartości kwoty VAT, która przypada na dostawę usług i towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Sprzedawca może jednak sankcji uniknąć, gdy to nabywca towaru lub usług ureguluje w MPP całą kwotę, która odpowiada kwocie VAT przypadającą na wymienione towary i usługi.

Rozliczenie w przypadku nabywcy

Nabywca, który dostanie fakturę ze stosowną adnotacją będzie musiał uregulować należność z niej wynikającą w split payment. Obowiązek ten dotyczyć będzie jednak tylko kwoty należności z tytułu nabycia usług i towarów wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Jeśli nabywca nie dokona takiej płatności, organ podatkowy nałoży na niego sankcję w wysokości 30% kwoty VAT przypadającej na określone usługi i towary.

MF podkreśla, że nabywca powinien wiedzieć, co jest przedmiotem transakcji, gdyż to on inicjuje płatność i za nią odpowiada. Nie powinien więc polegać tylko na danych uzyskanych od sprzedawcy, który może chcieć uniknąć zapłacenia w trybie split payment.

Więcej na temat finansów i prawa dotyczącego firm mogą Państwo przeczytać na stronie: http://www.ozogtomczykowski.pl/

Czytany 2501 razy

Technika i gadżety

  • 1